Liga Campionilor: Barca surclasează pe Bayern în ultimul sfert de oră

0
258

FC Barcelona a dispus la un scor de neprezentare, 3-0, pe teren propriu, de Bayern Munchen, în manșa tur a semifinalelor Ligii Campionilor. Messi a deblocat tabela de marcaj în minutul 77, cu o reluare la scurt, din afara suprafeței de pedeapsă, după o acțiune excelentă a lui Dani Alves. Trei minute mai târziu, același Messi, servit de astă dată de Rakitic, l-a ridiculizat pe Boateng și l-a executat cu o scăriță pe Neuer. Neymar a stabilit scorul final în minutul 90+4, la capătul unui contra-atac fulger.

Până la deschiderea scorului, Barcelona a fost echipa mai bună, irosind măcar 3-4 oportunități mari, Neuer făcând adevărate minuni între buturile germane. De partea cealaltă, Bayern se poate lăuda cu o singură ocazie notabilă, semnată de Lewandowski, în primul sfert de oră.

Barcelona: Ter Stegen – Dani Alves, Pique, Mascherano (Bartra 89), Jordi Alba – Rakitic (Xavi 82), Busquets, Iniesta (Rafinha 87) – Messi, Suarez, Neymae. Antrenor: Luis Enrique.

Bayern: Neuer – Benatia, Boateng, Rafinha – Alcantara, Lahm, Xabi Alonso, Benatia – Muller (Gotze 79), Schweinsteiger – Lewandowski. Antrenor: Pep Guardiola.

Returul e programat marțea viitoare.

În manșa tur a primei semifinale, Juventus a învins cu 2-1 la Torino pe Real Madrid (Morata 9, Tevez 57 pen. / Cr. Ronaldo 27).