Sferturile UCL: Real Madrid şi Man City se impun

0
528

În prima seară a sferturilor Champions League, Real Madrid a repetat rezultatul cu Liverpool din finala de acum trei ani, 3-1. Au marcat: Vinicius Junior ’27, ’65, Asensio ’36 / Salah ’51. Un meci superb, pe Alfredo di Stefano, căruia i-au lipsit numai spectatorii. Vinicius a fost la cel mai înalt nivel de când joacă la Madrid, faza primului gol fiind una fenomenală, iar Alex Arnold, într-o seară oribilă.

Într-un alt meci, Manchester City a trecut cu 2-1 de Borussia Dortmund. Au marcat: De Bruyne ’19, Foden ’90 / Reus ’84. Ovidiu “Hoţegan” a făcut praf meciul, având o prestaţie jenantă, cu permanente ezitări, “încununată” de nişte decizii ridicole în prima repriză. După primele 30 de minute, Haţegan a dictat penalty pentru City şi galben pentru Emre Can, pentru fault. După VAR, penalty-ul a fost anulat, dar nu şi galbenul, iar Rodri nu a fost penalizat pentru simulare. Peste încă un sfert de oră, cel mai dubios arbitru din fotbalul românesc a anulat golul marcat de Bellingham (Dortmund), pentru fault la portar, deşi nu a fost vorba de aşa ceva.

Miercuri, de la ora 22, se dispută celelalte două sferturi: Bayern Munchen – PSG şi FC Porto – Chelsea.