Cupa Davis: Djokovic ţine, dramatic, Serbia în viaţă, iar Troicki parafează calificarea în sferturi

0
58

Grupa Mondială – rezultate finale turul întâi

 

MAREA BRITANIE – JAPONIA 3-1

Andy Murray – Taro Daniel 6-1, 6-3, 6-1

Daniel Evans – Kei Nishikori 3-6, 5-7, 6-7 (3)

Andy Murray/Jamie Murray – Yoshihito Nishioka/Yasutaka Uchiyama 6-3, 6-2, 6-4

Andy Murray –  Kei Nishikori 7-5, 7-6 (6), 3-6, 4-6, 6-3

Partida Daniel Evans – Taro Daniel nu s-a mai disputat.

 

SERBIA – KAZAKHSTAN 3-2

Novak Djokovic – Aleksandr Nedovyesov 6-1, 6-2, 6-3

Viktor Troicki – Mikhail Kukushkin 5-7, 2-6, 4-6

Novak Djokovic/Nenad Zimonjic – Andrey Golubev/Aleksandr Nedovyesov 3-6, 6-7 (3), 5-7

Novak Djokovic – Mikhail Kukushkin 6-7 (6), 7-6 (3), 4-6, 6-3, 6-2

Viktor Troicki – Aleksandr Nedovyesov 6-2, 6-3, 6-4

 

ITALIA – ELVEȚIA 5-0

Paolo Lorenzi – Marco Chiudinelli 7-6(14), 6-3, 4-6, 5-7, 7-5

Andreas Seppi – Henri Laaksonen 7-5, 7-6(4), 3-6, 6-3

Simone Bolelli/Andreas Seppi -Marco Chiudinelli/ Henri Laaksonen 6-3, 6-1, 6-3

Marco Cecchinato – Adrien Bossel 6-3, 7-5

Paolo Lorenzi – Antoine Bellier 6-3, 6-2

 

POLONIA – ARGENTINA 2-3

Michal Przysiezny – Guido Pella 1-6, 4-6, 6-7(5)

Hubert Hurkacz – Leonardo Mayer 2-6, 6-7(3), 2-6

Lukasz Kubot/Marcin Matkowski – Carlos Berlocq/Renzo Olivo 6-3, 6-4, 6-4

Michal Przysiezny – Leonardo Mayer 7-6(4), 6-7(4), 2-6, 3-6

Hubert Hurkacz – Renzo Olivo 4-6, 7-6(6), 6-4

 

FRANȚA – CANADA 5-0

Gael Monfils – Frank Dancevic 6-3, 6-1, 6-3

Gilles Simon – Vasek Pospisil 7-5, 6-3, 6-3

Richard Gasquet/Jo-Wilfried Tsonga – Philip Bester/Vasek Pospisil 7-6(4), 6-1, 7-6(4)

Richard Gasquet – Philip Bester 6-1, 7-6(4)

Jo-Wilfried Tsonga -Frank Dancevic 6-7 (7) abandon

 

GERMANIA – CEHIA 2-3 

Philipp Kohlschreiber – Lukas Rosol 3-6, 6-3, 6-4, 2-6, 6-3

Alexander Zverev – Tomas Berdych 6-7(6), 6-1, 6-4, 6-7(5), 4-6

Philipp Kohlschreiber/Philipp Petzschner – Tomas Berdych/Radek Stepanek 6-7(7), 5-7, 4-6

Philipp Kohlschreiber – Tomas Berdych 6-3, 7-5 abandon

Alexander Zverev –Lukas Rosol 2-6, 3-6, 1-6

 

AUSTRALIA – SUA 1-3

Samuel Groth – John Isner 6-7(2), 2-6, 2-6

Bernard Tomic – Jack Sock 7-6(2), 6-3, 3-6, 6-4

Lleyton Hewitt/John Peers – Bob Bryann/Mike Bryan 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 3-6

Bernard Tomic –  John Isner 4-6, 4-6, 7-5, 6-7(4)

Partida Samuel Groth – Jack Sock nu s-a mai disputat.

 

BELGIA – CROAȚIA 2-3

Kimmer Coppejans – Marin Cilic 5-7, 3-6, 5-7

David Goffin – Borna Coric 6-3, 6-2, 2-6, 3-6, 6-3

Ruben Bemelmans/David Goffin – Ivan Dodig/Franko Skugor 6-7(5), 3-6, 1-6

David Goffin – Marin Cilic 6-4, 6-4, 3-6, 7-5

Kimmer Coppejans –Borna Coric 6-7(5), 2-6, 2-6

 

Program sferturi de finală: Marea Britanie – Serbia, Italia – Argentina, Franţa – Cehia, SUA – Croaţia.