Bayern şi Bayer, în semifinalele Cupei Germaniei

0
283

Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei, după ce a învins în deplasare cu 6-0 pe Paderborn, liderul din Liga a III-a. Heynckess a folosit formula de bază, iar autorii golurilor au fost: Coman (19), Lewandowski (25), Kimmich (42), Tolisso (55), Robben (86, 88).

Într-un alt sfert de finală s-au întâlnit Bayer Leverkusen şi Werder Bremen. Scorul după 90  a fost 2-2, goluri: Brandt (31, 55), respectiv Kruse (4), Johansson (7), iar în prelungiri gazdele au marcat de 2 ori: Bellarabi (111), Havertz (118).

Miercuri se dispută celelalte două sferturi de finală: Eintracht Frankfurt – FCV Mainz şi Schalke 04 – WFL Wolfsburg.

Deţinătoarea DFB Pokal este Borussia Dortmund, echipă eliminată la ediţia actuală chiar de rivala Bayern.