Alb-albaştrii sub lupă / Toţi au contribuit, dar Ivan şi Băluţă au strălucit

0
412

craiovaCalancea – A avut o singur fază, în care l-a blocat pe Deac, apoi mingea a ajuns la Curelea, care a şutat în bară, deşi doar Popov mai era pe linia porţii. În rest, portarul n-a mai avut ce apăra.

Dimitrov – A impresionat la prima apariţie oficială în tricoul Craiovei. Prin determinarea sa, efortul depus şi aportul ofensiv a câştigat deja fanii, care i-au strigat numele în repriza secundă. Mulţescu n-a fost mulţumit fiindcă bulgarul s-a mai complicat uneori, fiind acoperit de compatriotul Popov. Putea marca în prima repriză, dar a încercat să reia cu călcâiul din 6 metri pasa ideală a lui Bancu.

Kelic – Evoluţie decentă a croatului, bun în duelurile aeriene. El a fost cel care a ezitat, provocând tripla ocazie a oaspeţilor, în repriza secundă.

Popov – Trebuia să fie rezervă, dar a intrat după ce Acka a declarat forfait la încălzire. A făcut un meci foarte bun, aproape fără greşeală.

Briceag – Evoluţie bună, cu câteva ezitări. L-a servit perfect pe Ivan pentru 5-0. Nu merita să primească cartonaş galben, nici măcar nu a fost fault la faza din prima repriză, fiindcă îl depăşise în viteză pe atacantul advers şi luase prim-planul. Din păcate, va lipsi la Botoşani, iar Craiova nu mai are alt fundaş stânga de meserie în lot.

Zlatinski – Evoluţie bună, el l-a lansat pe Ivan la prima ocazie. A încercat un şut din drop prin care să-l surprindă pe Bornescu, dar nu i-a reuşit execuţia.

Mateiu – Împreună cu Zlatinski a avut un rol important în condiţiile dificile de joc, de a rupe acţiunile adverse şi apoi pe tranziţia pozitivă, punându-i în valoare pe Bancu, Băluţă, Ivan sau Rocha, viteziştii echipei.

Bancu – N-a început tocmai bine, pierzând câteva mingi, dar apoi şi-a revenit şi a făcut un meci excelent. I-a pasat perfect lui Dimitrov, care putea face 2-0 din 6 metri, apoi a majorat avantajul minim după o cursă pe dreapta şi un şut cu dreptul în colţul scurt. A mai avut un assist, pentru golul de 3-0 al lui Băluţă. Dacă reuşeşte să-şi mai cureţe puţin jocul poate deveni un jucător foarte important în echipă. Există şansa ca la Botoşani să fie utilizat fundaş stânga, în lipsa lui Briceag.

Băluţă – Prima apariţie la rampă a însemnat o ratare incredibilă, cap din 6 metri pe lângă poartă. Imediat însă s-a revanşat cu două assist-uri, pentru Nuno Rocha şi Bancu. Au venit şi cele două goluri din partea secundă, din pasele lui Ivan şi Bancu şi mai putea marca o dată, dar a tras în plasa laterală, deşi Bornescu lăsase liber colţul scurt. Declarat de fani „omul meciului”.

Nuno Rocha – Evoluţie bună a ultimului jucător din Capul Verde rămas în lotul Ştiinţei. După ce a reluat cu stângul centrarea lui Ivan peste poartă, a marcat primul gol cu un şut cu şpiţul, apoi s-a remarcat prin efortul depus. A recuperat foarte multe mingi în faţa apărării, jucând mai retras după pauză, dar a şi creat superioritate pe unele contraatacuri, fără a mai beneficia însă de pase de gol.

Ivan – Cel mai periculos jucător al Craiovei. A ratat prima ocazie, depăşindu-i uşor în viteză pe stoperii adverşi. Imediat, l-a servit perfect pe Rocha pentru încă o ratare care a prevestit golurile. Apoi a şutat în bară după o piruetă în careul advers. Altruist la faza în care a scăpat spre poartă şi i-a pasat lui Băluţă pentru 4-0. După încă două ocazii la care a avut ghinion, la prima mingea fiind îndepărtată de Spahija de pe linia porţii, iar al doilea şut a ocolit puţin poarta, Ivan a punctat în sfârşit la centrarea lui Briceag, fiind al şaselea său gol din actualul campionat.

Robert Petre – A intrat la 4-0 şi nu a avut un aport deosebit, deşi s-a zbătut suficient. Este o variantă şi el pentru postul de fundaş stânga la Botoşani.

Madson – A intrat pe final şi nu s-a remarcat.

Screciu – Introdus pentru a mai bifa un meci. Din păcate, s-a accidentat o zi mai târziu, la un meci amical al „rezervelor” şi este suspect de ruptură musculară.