Cupa Africii pe Naţiuni: Coasta de Fildeş – Mali şi Ghana – Zambia în semifinale

0
310

Nici una dintre ţările organizatoare nu a acces în semifinalele Cupei Africii. După ce Guineea Ecuatorială a fost eliminată de Coasta de Fildeş, naţionala Gabonului a pierdut sfertul de finală cu Malim disputat la Libreville, la lovituri de departajare, scor 6-5, scorul fiind 1-1 după primele 90 de minute şi prelungiri. Vedeta gabonezilor, Pierre Eymerick Aubameyang (foto), a fost singurul ratangiu de la punctul cu var, spre disperarea primei doamne a ţării, care suspina în tribune echipată chiar în tricoul atacantului de la Saint Etienne. Mouloungui a deschis scorul în minutul 55 pentru gazde şi totul era OK pentru „panterele” neamţului Gernot Rohr, însă cu 7 minute înainte de final Cheikh Diabate, introdus inspirat de Alain Giresse, a pivotat în careul advers şi l-a învins pe Ovono. Mijlocaşul Barcelonei, Seydou Keita, a transformat ultima lovitură de la 11 metri pentru Mali, care s-a calificat în penultimul act, unde va întâlni Coasta de Fildeş, mâine, de la ora 21. Cum în Mali  a început un conflict intern, iar peste 20 de persoane au fost ucise numai duminică într-o confruntare între rebelii separatişti din nord şi forţele de ordine, Keita cere calm: „Ne-am calificat în semifinale. În ţară ar trebui să fie sărbătoare, nu război. Fac un apel la toţi pentru a se opri. Nu e normal ce se întâmplă. Avem nevoie de linişte. Nici unul dintre jucători nu se bucură de victorie, toţi suntem trişti. Preşedintele statului ar trebui să intervină pentru a stopa luptele” a declarat în lacrimi jucătorul Barcelonei. Mali este din nou în semifinalele Cupei Africii după o pauză de 8 ani, chiar dacă a fost lipsită de vedetele Kanoute şi Mohamed Diarra.

Tunisia, eliminată de propriul portar

Ultima partidă din sferturile Cupei Africii a fost decisă de o gravă eroare a portarului Tunisiei, Mathlouthi, contra Ghanei. Se intrase deja în prelungiri, era 1-1, iar în minutul 101, la o centrare venită din dreapta, Mathlouthi a vrut să prindă mingea, dar a scăpat-o la picioarele lui Andre Ayew, iar atacantul lui Marseille a înscris simplu din careul mic golul calificării. Frustraţi din cauza golului primit după ce făcuseră un joc bun, maghrebienii au recurs la câteva intrări dure şi la lovituri, rămânând în inferioritate după ce Abdennour a fost eliminat în minutul 108. Căpitanul Ghanei, Josh Mensah, a deschis scorul în minutul 10 cu o lovitură de cap în urma unui corner, Khalifa înscriind cu acelaşi procedeu chiar înainte de pauză. Ratarea semifinalei a fost o grea lovitură pentru tunisieni, care doreau foarte tare un triumf final pentru a a-l trece în contul revoluţiei ce a dus la alungarea preşedintelui Ben Ali. Ei nu au mai ajuns în această fază din 2004, când au şi cucerit trofeul. În faza următoare, Ghana se va înfrunta cu Zambia, mâine, de la ora 18.