Nebunie totală în Champions League!

0
468

Altă seară memorabilă în Champions League. Într-unul dintre meciuri de deschidere, Barcelona a confirmat forma slabă pe care o parcurge, în timp ce Slavia, ajutată de o evoluție de senzație a portarului Kolar, a luat în Catalunia punctul pe care-l merita în tur, la Praga. Stanciu a fost titular, a luat un galben pentru un fault la Messi și a fost schimbat după o oră de joc.

Pe seară, cel mai captivant meci al actualei ediții de UCL s-a jucat pe Stamford Bridge, unde Ajax a condus cu 4-1, dar, după ce ambii stoperi au fost eliminați, a fost egalată de Chelsea, care a marcat și golul de 5-4, dar VAR-ul l-a anulat, pe motiv de henț.

O revenire fantastică a avut Dortmund, condusă la pauză cu 2-0 de Inter Milano. Chiar și fără Reus, accidentat, trupa lui Lucien Favre a întors scorul, iar, prin dubla reușită, Achraf Hakimi, fundașul dreapta împrumutat de la Real Madrid, a ajuns la 4 goluri în actuala ediție a UCL.

Și la Valencia a fost 2 pauză, 1 final, “liliecii” neavând însă emoții în fața lui Lille.

Grupa E: Liverpool – Racing Genk 2-1 Wijnaldum 14′, Oxlade-Chamberlain 55′ / Samatta 41′

A.C. Napoli – RB Salzburg 1-1 Lozano ’44 / Haaland 11 – penalty

Clasament: Liverpool 9p, Napoli 8p, RB Salzburg 4p, Racing Genk 1p.

Grupa F: F.C. Barcelona – Slavia Praga 0-0

Borussia Dortmund – Inter Milano 3-2  Hakimi 51′, 77′, Brandt 64′ /L. Martinez 5′, Vecino 40′

Clasament: F.C. Barcelona 8p, Borussia 7p, Inter Milano 4p, Slavia Praga 2p

Grupa G: Zenit Sankt Petersburg – RB Leipzig 0-2 Demme 45+5′, Sabitzer 63′

Lyon – Benfica 3-1 Andersen 4′, Depay ’33, Traore 89′ / Seferovic 78′

Clasament: RB Leipzig 9p, Lyon 7p, Zenit 4p, Benfica 3p

Grupa H: Valencia – Lille 4-1 Parejo 66′-pen, Soumouro 81′(autogol), Kondogbia 84′, F.Torres 90’/ Osimhen 26′

Chelsea – Ajax 4-4 Jorginho 5, 71 – ambele pen., Azpilicueta 63, James 74 / Promes 3, 20, Ziyech 35, van de Beek 55,

Clasament: Chelsea 7p, Ajax 7p, Valencia 7p, Lille 1p