Satelitul Ştiinţei a câştigat derby-ul doljean din C4

0
289

Universitatea II Craiova s-a impus în faţa Filiaşiului prin golul marcat de Vali Mihăilă

Derby-ul doljean al seriei C4 s-a disputat sâmbătă pe arena Extensiv şi a fost adjudecat de gazde, echipa a doua a Universităţii Craiova, 1-0 cu CSO Filiaşi. Unica reuşită a meciului i-a aparţinut juniorului Valentin Mihăilă, în minutul 77, cu un şut din careu la colţul lung: bară-gol. Golul a fost anunţat de bara lui Alex Popescu, un sfert de oră mai devreme. Cei doi jucători au intrat în partea secundă, după ce au ajuns de la Giurgiu chiar în dimineaţa meciului, ei făcând parte şi din lotul lui Devis Mangia. Cornel Papură l-a avut în teren de la început pe Cristi Bărbuţ, revenit după o accidentare. Pentru satelitul Universităţii au evoluat: L. Popescu – Borţa, C. Ion, Hreniuc, Trocan – Enache, Iuga, Buzan – Bărbuţ, Markovic, Petre, iar în partea secundă au intrat: Mihăilă, Alex Popescu şi Frăsineanu. De partea cealaltă, Victor Naicu a mizat pe: Nedeianu – Lupu (81 D. Stancu), Preda, Tereche, Cruşoveanu – Tudor – Borneci (81 Calu), Geanimu (72 Chivu), Preda, Borhot (83 Papa) – Dinu.

După meci, Cornel Papură a declarat: “Meritam să câştigăm, ţinând cont de ocazii, am avut o şi o bară împotriva unei echipe bune, care a stat bine în teren şi s-a apărat. A fost un meci frumos. Bărbuţ vine după o accidentare şi trebuie treptat să-şi revină să se poată miza pe el la prima echipă. Obiectivul nostru este să creştem copii pentru prima echipă”.  Antrenorul Filiaşiului, Victor Naicu a precizat: “A fost un joc echilibrat, ne-am anihilat reciproc. Sunt dezamăgit de rezultat, dar jocul m-a mulţumit. Nu meritam să pierdem, dar diferenţa a făcut-o execuţia unui jucător valoros”. Universitatea II a ajuns la al treilea succes consecutiv şi s-a apropiat de liderul CS Şirineasa, care a stat în această etapă. Următorul meci al echipei lui Cornel Papură este sâmbătă, de la ora 14, în deplasare, cu ACS Ghiroda, în timp ce Filiaşiul joacă la Işalniţa cu Hermannstadt II.