Preliminarii Euro 2020: La un pas de dezastru, la un pas de… remiză!

0
358
Prima repriză a partidei de aseară, de pe „Arena Naţională”, contând pentru preliminariile Euro 2020, dintre reprezentativele României şi Spaniei, a fost la discreţia ibericilor, care au „chinuit” realmente formaţia lui Cosmin Contra. Ibericii au impus un ritm ridicat şi susţinut, printr-un joc de elevată ţinută, salvarea tricolorilor numindu-se Ciprian Tătăruşanu, cu intervenţii fenomenale. De XXL. Paco Alcacer, atacantul Borussiei Dortmund (min. 1 şi min. 35), Sergio Ramos (min. 10), Rodrigo (min. 32) au fost aproape de deschiderea scorului, dar Tătăruşanu a avut parade incredibile. În minutul 29 arbitrul german Aytekin, pentru un fault comis asupra lui Cebalos a dictat penalty, transformat de Sergio Ramos, ajuns la a 166-a selecţie. Îmediat la reluare (min. 47) o acţiune şcoală a spaniolilor cu Cebalos şi Alba, în prim plan, au permis lui Paco Alcacer să majoreze scorul la 2-0. Spaniolii au conservat balonul minute în şir relizând peste 10-12 pase consecutive, în multe momente ale partidei. Dar în minutul 59, o centrare a lui Benzar spre Puşcaş şi o retrimitere cu capul a acestuia spre Andone, flancat de ambii fundaşi spanioli, s-a soldat cu gol: 1-2. Paradoxal, spaniolii au acuzat momentul intrând în derută, iar tricolorii au prins un nou suflu. În minutul 79 fundaşul central Llorente a primit cartonaş roşu pentru fault în postura de ultim apărător asupra lui Puşcaş şi a fost eliminat. Naţionala spaniolă nu mai avusese un jucător eliminat din 2013, în finala Cupei Confederaţiilor, când Gerard Pique a primit „roşu”. Şi dintr-o dată fizionomia partidei s-a schimbat. Susţinuţi din tribune tricolorii au fost la un pas de egalare: în minutul 91 Puşcaş a irosit o bună ocazie, iar în min. 90+2 o centrare a lui Ianis Hagi a fost reluată cu capul de  acelaşi Puşcaş, în bună dispoziţie, dar Kepa, portarul lui Chelsea a intervenit miraculos cu piciorul, iar Grigore a reluat din câţiva metri… peste transversală. Final dramatic, cu o dublă ocazie imensă pentru România de a egala. Spania a obţinut a cincea victorie consecutivă şi s-a instalat confortabil în poziţia de lider al grupei F. Cei mai buni jucători din teren, în opinia celor de la „AS” au fost Ciprian Tătăruşanu şi Sergio Ramos, ambii notaţi cu câte trei stele.
România: Ciprian Tătăruşanu – R. Benzar, Nedelcearu, Chiricheş, D. Grigore, A. Toşca – Ciprian Deac (min. 71 Alex Maxim), Răzvan Marin, Stanciu (min. 62 Ianis Hagi), George Puşcaş, Keşeru (min. 55 Florin Andone). Selecţioner: Cosmin Contra
Spania: Kepa Arizabalaga – Navas, Llorente, Sergio Ramos, Alba – Fabian Ruiz, S. Busquets, Saul Migues – Rodrigo (min. 69 Oyarzabal), Alcacer (min. 83 Mario Hermoso), Dani Cebalos (min. 75 Sarabia)
Alte rezultate: Armenia – Italia 1-3 (Karapetian min. 11, respectiv Belotti min. 28 şi 80 şi Lorenzo Pelegrini min. 77); Insulele Feroe – Suedia 0-4 (Isac min. 12 şi min. 15, Lindelof min. 23, Quaison min. 41); Bosnia – Lichtenstein 5-0; Finlanda – Grecia 1-0 (min. 52 Pukki); Gibraltar – Danemarca 0-6; Israel Macedonia 1-1; Norvegia – Malta 2-0 (Berge min. 33 şi King min. 46); Islanda – Elveţia 1-1 (Mc. Goldrick min. 85 respectiv Schar min. 74).
În clasamentul grupei F: Spania 15p, Suedia 10p, Norvegia 8p, România 7p, Malta 3p