US Open: Victoria Azarenka suferă, dar accede în optimi

0
333

Aproape trei ore (două ore şi 52 de minute) a durat partida dintre Victoria Azarenka, cap de serie nr. 20 şi germanca Angelique Kerber, încheiată cu scorul de 7-5, 2-6, 6-4. Kerber a salvat cinci mingi de meci în setul trei. În turul următor Azarenka o va întâlni pe americanca Varvara Lepcenko (locul 46 mondial). Într-o altă partidă, Petra Kvitova, cap de serie nr. 5, care n-a pierdut niciun set în actualul turneu n-a avut nevoie decât de o oră şi opt minute pentrua trece de Anna Karolina Schmieldova (6-2, 6-1). În fine, franţuzoaica Kristina Mladenovic s-a calificat pentru prima dată în optimile de finală ale unui turneu de mare şlem. A avut în faţă o adversară, fără mare palmares, rusoaica Daria Kasatkina. Scor final: 6-2, 6-3. În optimi, „Kiki” (nr. 40 WTA) o va întâlni pe Ekaterina Makarova (locul 13 WTA).