EURO 2016: Partidă nebună la Basel!

0
295

Incredibilă răsturnare de situaţie în partida Elveţia-Slovenia, ambele având pe banca tehnică, ca antrenori, doi foşti internaţionali ex-iugoslavi: Vladimir Petkovic, respectiv Srecko Katanec. Condusă cu 2-0 pe propriul teren din Basel, Elveţia s-a impus finalmente cu 3-2, graţie unei duble realizate de Josip Drmic (min. 81 şi min. 94) şi Valentin Stocker (min. 84). Oamenii lui Vladimir Petkovic conservă locul doi în grupa E de calificare, grupă în care Anglia a obţinut deja tichetul pentru turneul final, învingând lejer modesta echipă San Marino (6-0). Englezii au oferit un recital marcând prin Wayne Rooney (min. 13), Ross Barkley (min. 46), Harry Kane (min. 77), Theo Walcott (min. 68 şi min. 78). În minutul 30, Brolli, de la gazde, care nu marcaseră un gol din septembrie 2013, a înscris …în propria poartă. Wayne Rooney, înlocuit în minutul 56 de Harry Kane, cu 48 de goluri marcate la naţională, este pe punctul de a-l depăşi pe legendarul Bobby Charlton (49 de goluri). Ocazia s-ar putea ivi marţi seara, când Anglia întâlneşte Elveţia.