Euro 2016: Grecia, adversara României, nici o şansă

0
342

Campionă a Europei în 2004, Grecia nu va participa la turneul final Euro 2016. După 7 etape, în grupa F, Grecia nu a obţinut măcar o victorie. Vineri seara, la Atena, pe stadionul Georgis Karaiskakis, Finlanda s-a impus cu 1-0, prin golul marcat de Pohjanpalo, în minutul 75, la numai 8 minute după intrarea în teren, în locul lui Pukki. O victorie mică, menită să îngăduie nordicilor mici iluzii de calificare. Irlanda de Nord este, momentan, lidera grupei F, după victoria obţinută în deplasare, la Torshavn, în faţa Insulelor Feroe (3-1) graţie dublei lui McAuley (min. 12 şi 71) şi realizării lui Lafferty (min. 75). Pentru gazde a marcat Edmunson (min. 36). România şi Ungaria (0-0 la Budapesta) s-au neutralizat reciproc, după cum se ştie. Mâine seară, ora 21:45, România întâlneşte Grecia, nefiind exclus ca formaţia lui K. Tsanas, din orgoliu, să se dovedească „o nucă tare”. La Belfast, Irlanda de Nord primeşte replica Ungariei, iar la Helsinki, Finlanda îşi măsoară forţele cu Insulele Feroe. În caz de victorie a tricolorilor, favoriţi cerţi, calificarea este amanetată. Fiindcă la Bucureşti, mai vine doar Finlanda, tricolorii mai având, apoi, programată o deplasare în Insulele Feroe. În clasament Irlanda de Nord (16 p.) este urmată de România (15 p.) şi Ungaria (12 p.).