Canada, în premieră în semifinalele Copa America

0
4

Canada s-a calificat în semifinalele Copa America, după ce a eliminat în sferturi Venezuela la Arlington, Texas, scor 5-4, după loviturile de departajare (1-1, 4-3). Canadienii au deschis scorul în minutul 13, prin Sheffelburg. De Ziua Naţională a Venezuelei, pentru echipa naţională a statului sud-american a egalat în minutul 63, Salomon Rondon, fostul jucător de la Newcastle, WBA, Zenit sau Malaga.

La loviturile de departajare, portarul canadian Maxime Crepeau a apărat două penalty-uri, iar Ismael Kone a înscris golul decisiv pentru “Arţari”. Selecţionerul Jesse Marsch a aliniat formula: Crepeau – Alistair Johnston, Derek Cornelius, Bombito, Alphonso Davies,  – Shaffelburg (Liam Millar, 62), Eustáquio, Osorio (Ismael Kone, 81), Laryea (Oluwaseyi, 72) – Larin (Ali Ahmed, 72), Jonathan David.

Canada va juca în semifinale, pe 9 iulie, la East Rutherford (New Jersey), cu campioana mondială Argentina, care a trecut în sferturi, tot după loviturile de departajare, de Ecuador.