0
1067

În seara aceasta, de la ora 22, pe Wembley, se dispută prima semifinală a Euro 2020, Italia – Spania, condusă la centru neamţul Felix Brych. Cel mai probabil, cele două formule vor arăta astfel: Italia: Donnarumma -Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson Palmieri – Barella, Jorginho, Verratti –  Chiesa, Immobile, Insigne. Selecţioner: Roberto Mancini.
Spania: Unai Simon – Azpilicueta, Laporte, Pau Torres, Jordi Alba – Koke, Busquets, Pedri –  Ferran Torres, Morata, Dani Olmo. Selecţioner: Luis Enrique.

“E cam îndrăzneţ să spui că Italia e favorită, fiindcă acest meci nu cred că are o favorită. Dacă Italia va fi mai bună în semifinala cu noi, atunci voi ține cu Squadra Azzurra în finală. Italia e una dintre țările mele preferate, e de o frumusețe rară, îmi place mereu să o vizitez”, a declarat Luis Enrique, care nu se poate baza pe Sarabia.

“Noi suntem Italia și avem propriul nostru stil. Nu putem deveni Spania așa. Ei au un stil foarte bine definit și noi suntem Italia. Faptul că cele două echipe au ajuns aici înseamnă că suntem două echipe mari. Este o greșeală care trebuie evitată să credem că suntem în finala deja. Luis Enrique este un antrenor grozav și nu o spun pentru că a câștigat Liga Campionilor cu Barça. Toate echipele sale joacă un fotbal bun. Dacă un antrenor le face pe toate echipele sale să joace bine, asta arată capacitatea sa de antrenor”,a spus Roberto Mancini, adăugând că este nedrept ca fanii spanioli şi italieni să nu poată asista la meci.

În meciurile directe, Spania are 12 victorii, Italia are 9 succese, iar alte 12 jocuri s-au încheiat la egalitate. Evident, au fost destule confruntări şi la turneele finale continentale. În 1980 a fost 0-0, în 1988, Italia s-a impus cu 1-0, gol Vialli, care făcea pereche în atac atunci, ca şi la Sampdoria, cu Mancini.  La Euro 2008, în sferturi, Spania învingea Squadra Azzurra cu 4-2 la loviturile de departajare, la Viena. În 2012, cele două echipe s-au întâlnit şi în grupă, scor 1-1, goluri: Fabregas, respectiv Di Natale, şi în finală, la Kiev, ibericii câştigând cu 4-0, goluri: David Silva, Jordi Alba, Fernando Torres şi Mata. La Euro 2016, în sferturi, pe Stade de France, Italia s-a impus cu 2-0, goluri Chiellini şi Graziano Pelle. Ultimul meci direct a fost în 2017, pentru preliminariile CM 2018, iar Spania a învins Italia cu 3-0, goluri: Isco (2) şi Morata.

Squadra Azzurra este echipa care a impresionat cel mai mult la acest turneu final prin forţa ofensivă, prin unitatea grupului, iar selecţionerul Roberto Mancini a folosit 25 din cei 26 de jucători din lot, numai al treilea portar, napoletanul Meret, nefiind utilizat în cele 5 meciuri de până acum. Italienii l-au pierdut în sferturi pe Spinazzolla, fundaşul Romei suferind o ruptură la tendonul lui Achile, el fiind printre favoriţii la titlul de MVP al acestui turneu final. Italia a terminat prima în grupa sa, cu maximum de puncte, iar în optimi a eliminat Austria, scor 2-1, după prelungiri, în sferturi trecând de Belgia, tot cu 2-1.  Azzurri au un titlu european, obţinut în 1968, pe teren propriu, iar de două ori au pierdut finala, în 2000 (în faţa Franţei) şi în 2012 (în faţa Spaniei).

Spania a avut o singură constantă pe parcursul acestei competiţii, acea tiki-taka, jocul de posesie care îi irită pe foarte mulţi, dar pe care alţii îl adoră şi pe care Spania îl are deja în ADN. În rest, Furia Roja a avut oscilaţii de formă, pe parcursul turneului, dar şi în tipul meciurilor. A terminat pe locul 2 grupa, cu 5 puncte, apoi le-a eliminat pe Croaţia, după prelungiri, scor 5-3, şi pe Elveţia, după lovituri de departajare.  Spania este echipa cu cele mai multe goluri marcate la acest turneu final, 12, cu unul mai mult decât Italia şi Danemarca. Spaniolii au trei titluri în palmares, obţinute în 1964, 2008 şi 2012.