Les Bleus au eliminat Le Celeste

0
374

Franţa este prima semifinalistă a Mondialului din Rusia, după victoria din sferturi cu Uruguay, 2-0, la Nijnâi Novgorod. Aşa cum era anticipat, a fost un meci tacticizat, cu dueluri dure pentru minge, decis de o fază fixă şi o gafă de portar. La ambele acţiuni a fost implicat Antoine Griezmann. Atacantul lui Atletico a centrat pentru reluarea impecabilă cu capul a lui Varane, apoi a şutat din afara careului, iar Muslera a amintit de Karius, portarul lui Liverpool, când a “scăpat săpunul”. Din respect pentru Godin, naşul fiicei sale, Griezmann nu s-a bucurat după ce a marcat, mai ales că reuşita i-a fost înlesnită şi de portarul lui Galatasaray. Mai târziu, când Mbappe a încercat să-şi ridiculizeze adversarii cu o pasă, fiind “luat pe sus” imediat de Rodriguez şi de Godin, Griezmann l-a sfătuit pe mai tânărul său coechipier să lase astfel de manevre ieftine. În 5 meciuri la Mondial, Griezmann are  trei goluri, două pase decisive şi o bară.

Fără Cavani, Uruguay nu i-a adus mingi în careu lui Suarez, unica ocazie importantă venind la lovitura de cap a lui Caceres, respinsă uimitor de Lloris până la Godin, care, dintr-un metru, nu a nimerit poarta.

Franţa va întâlni în penultimul act învingătoarea sfertului Brazilia – Belgia, din seara aceasta.

Uruguay – Franţa 0-2 (Varane 40, Griezmann 61)

• Uruguay: Muslera 4 – Caceres 6, Gimenez 6, Godin 7, Laxalt 7 – Nandez  7 (Urretaviscaya 73) 7, Torreira 6, Vecino 6 – Bentancur 6 (C. Rodriguez 59) 6   Suarez 7, Stuani 5 (Maxi Gomez 59) 5. Antrenor: Oscar Tabarez.
  • Franţa: Lloris 8 – Pavard 7, Varane 9, Umtiti 7, L. Hernandez 7 – Kante 8, Pogba 8, Tolisso 8 (N’Zonzi 80) – Mbappe 7 (87 Dembele), Giroud 6, Griezmann 9 (90 Fekir). Antrenor: Didier Deschamps.
  • Arbitru: Nistor Pitana (Argentina) 8.