VfB Stuttgart rămâne în Bundesliga

0
482

VfB Stuttgart continuă şi în sezonul viitor în Bundesliga, după ce a câştigat barajul cu Hamburg, cu două victorii, 3-0 acasă şi 3-1, în manşa secundă a play-off-ului, în deplasare. Sonny Kittel, care a deschis scorul pentru echipa gazdă (6), dar formaţia din primul eşalon a revenit prin dubla fracezului Enzo Millot (48) şi (64) şi golul lui Silas Wamangituka, în prelungiri.

Coşmarul se prelungeşte astfel pentru Hamburg, care an de an ratează “la mustaţă” revenirea în primul eşalon. Anul acesta, fost câştigătoare a Cupei Campionilor a trăit o dramă, după ce, în ultima etapă, sărbătorea promovarea în minutul 90, dar în prelungiri Heidenheim a marcat de două ori şi i-a suflat locul 2 în Zweite.