Surpriză mare la Roland Garros: Novak Djokovic eliminat de numărul 72 mondial

0
316

Fostul număr unu mondial, sârbul Novak Djokovic, a fost învins, ieri după-amiază, în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, de italianul Marco Cecchinato (6-3; 7-6; 1-6; 7-6) după 3 ore și 26 de minute. “Nole” a mai cunoscut înfrângeri dureroase la Roland Garros, ca, de pildă, în semifinala din 2013, cu Rafael Nadal, pierdută cu 7-9 în setul cinci, sau finala cu Stan Wawrinka, pierdută în patru seturi, în 2015, dar ce s-a petrecut ieri nu se va uita multă vreme. Cecchinato (25 de ani), numărul 72 mondial, a pătruns în semifinalele Internaționalelor Franței, devenind primul italian, după 1978, care imită performanța lui Corrado Barazzutti, după ce, anul trecut, pierdea în două seturi, în fața românului Marius Copil. Partida a fost electrizantă. La scorul de 2-1 la seturi pentru sicilian, în setul 4 Djokovic a condus cu 5-2, apoi 5-3 și 30-0, dar adversarul său a revenit, incredibil, la 5-5. S-a făcut 6-5 pentru Djokovik și apoi 6-6, iar tie-break-ul a fost o nebunie sub cer parizian, care va rămâne în memoria publicului. Cu scorul de 12-11 la tie-break, numărul 72 mondial – repetăm – devine jucătorul cel mai prost clasat, din acest secol, care accede în semifinale. A mai reușit o asemenea ispravă Andrei Medvedev, numărul 100, în 1999. În semifinale, Marco Cecchinato îl va întâlni pe Dominic Thiem.