Premier League: Liverpool arde cu fier roşu pe Manchester United

0
231

O veritabilă corecţie (7-0) pe Anfield a administrat aseară Liverpool celor de la Manchester United. O victorie care intră în istoria fotbalului englez. Umilită în urmă cu 10 zile de Real Madrid (2-5) în turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, Liverpool s-a regăsit dintr-o dată în faţa echipei olandezului Ten Hag, care venea după un şir necurmat de succese. Dacă prima repriză până la deschiderea scorului de Cody Gakpo (min. 43) a fost echilibrată, defensiva celor de la Manchester United fiind compactă, debutul reprizei secunde a anunţat dezastrul, în trei minute Darwin Nunez (min. 47) şi Cody Gakpo (min. 50) declanşând festivalul. Au marcat în continuare Mohamed Salah (min. 66, 83), din nou Darwin Nunez (min. 75) şi Roberto Firmino (min. 88). Purtaţi de un stadion în fuziune, superiori în intensitate şi inventivitate, oamenii lui Jurgen Klopp n-au mai lăsat nici o şansă adversarilor. Manchester United nu primise 7 goluri într-un meci oficial de 62 de ani, mai exact de la 1 februarie 1961 cu Sheffield Wednesday în Cupa Angliei. Mohamed Salah prin cele două goluri realizate aseară a devenit cel ami bun marcator din istoria Liverpool în Premier League cu 129 goluri, devansându-l pe Robbie Fowler (128). Prin această victorie sclipitoare, pe larg comentată în presa britanică de astăzi, Liverpool intră în cursa pentru Liga Campionilor, revenind la numai 3 puncte de Tottenham, şi având un meci mai puţin. Eric Ten Hag a vorbit de o lipsă de profesionalism a jucătorilor săi, în repriza secundă, invocând greşelile personale premergătoare primelor două goluri după pauză.