La Liga: Barcelona, la 9 puncte de Real Madrid

0
287

Liderul din La Liga, FC Barcelona, s-a desprins la 9 puncte de rivala Real Madrid, după etapa a 24-a. Catalanii s-au impus cu 1-0, acasă, în meciul cu Valencia, gol marcat de Raphinha, în minutul 15. Barcelona a ratat un penalty, prin Ferran Torres, în minutul 55, iar din minutul 59 a jucat în inferioritate numerică, după ce Araujo a primit cartonaşul roşu.

În schimb, Real Madrid a terminat la egalitate, scor 0-0, în deplasare,  cu Betis Sevilla. Barca are 62 de puncte, iar Real Madrid 53, catalanii învingând săptămâna aceasta rivala şi în turul semifinalelor Cupei Spaniei, 1-0, în deplasare. Pe 19 martie, cele două se întâlnesc în campionat, pe Nou Camp, iar pe 5 aprilie se duelează în returul semifinalelor Cupei Spaniei.