Serie A: Chiricheş, de la agonie la extaz

0
327

Integralist la Napoli, contra lui Chievo, Vlad Chiricheş a avut un debut de meci extrem de slab, un dribing ratat, din postura de ultim apărător, prilejuindu-i lui Rigoni (2) deschiderea scorului. Gazdele arenei San Paolo a răspuns rapid, Higuian egalând în minutul 6.

Chiricheş s-a revanşat în minutul 38. Fostul jucător al Stelei a înscris cu o lovitură de cap, după ce a primit o pasă de la Jorginho.

Scorull final a fost 3-1 şi l-a stabilit Callejon (70). Graţie acestui succes, primul după cinci jocuri în toate competiţiile, napoletanii au revenit în fruntea ierarhiei din Serie A, măcar până astăzi după-amiază, când Juventus înfruntă, în deplasare, pe Atalanta.

Rezultate

Roma – Fiorentina 4-1 (El Shaarawy 22, Salah 25, 58, Perotti 38 / Ilicic 45+3 pen.)

Verona – Sampdoria 0-3 (Soriano 6, Casano 11, Christodoulopoulos 30)

Napoli – Chievo 3-1 (Hifuain 6, Chiricheş 38, Callejon 70 / Rigoni 2)

Duminică: Torino – Lazio (13:30), Bologna – Carpi, Genoa – Empoli, Atalanta – Juventus, Sassuolo – Milan, Frosinone – Udinese (toate 16:00), Inter – Palermo (21:45).