Liga Campionilor : Real Madrid elimină pe Manchester United

0
282

Real Madrid s-a calificat pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce a învins pe Manchester United în optimile de finală cu 2 -1 (0-0), chiar pe Old Trafford. În prima manşă, cele două echipe remizaseră ( 1-1). Într-o altă partidă, Dortmund a eliminat pe Donetsk 3-0 (2-0), după ce în prima manşă rezultatul a fusese de 2-2. În confruntarea dintre Sir Alex Ferguson şi Jose Mourinho golurile au fost marcate de Modric (66) şi Cristiano Renaldo (69), respectiv Ramos (48-autogol). În minutul 55 portughezul Nani de la gazde a fost eliminat.

Real Madrid ( 9 Ligi ale Campionilor în palmares)  devine pretendentă  la un nou trofeu, care ar însemna al treilea pentru Mourinho, cu trei cluburi din trei ţări diferite, după Porto ( 2004) şi InterMilano ( 2010). Manchester United ( trei Ligi ale Campionilor) se poate consola cu Premier League, unde deţine 12 puncte avans în faţa urmăritoarei şi rivalei Manchester City. Sir Alex Ferguson, manager scoţian, a făcut marţi seara un cadou lui Giggs, titularizându-l pentru a 1000 oară ( club şi naţională). Tragerea la sorţi pentru sferturile de finală va avea loc la 15 martie.