Reghecampf, după remiza cu CFR: “Punct câștigat cu multă muncă”

0
442

După remiza cu CFR Cluj, antrenorul Universităţii Craiova, Laurenţiu Reghecampf a declarat:

”Cred că e un punct câștigat cu foarte multă muncă. Din păcate, nu am reușit să marcăm și la celelalte ocazii pe care le-am avut. Am început bine, am avut o ocazie foarte bună a lui Ivan, care a marcat cu Sepsi dintr-o poziție mai grea, acum, probabil, a fost mai lejer când a primit mingea. Mă bucură atitudinea jucătorilor, pentru că este greu, avem mulți jucători accidentați, multe probleme de lot. Am avut cinci-șase jucători U21, l-am avut pe Conte care vine după o pauză foarte lungă și a trebuit să-l luăm pe bancă. Îl avem pe Koljic suspendat pentru meciul cu Dinamo, Baiaram, care azi a jucat bine, s-a accidentat. Sper să revină jucătorii și să ne montăm să câștigăm primele trei puncte. Avem nevoie de puncte, le-am spus că nu este nicio presiune pe ei, presiunea este pe mine. Întotdeauna le-am spus jucătorilor că voi ieși în față și îi voi apăra. Nu am făcut ceva la pauză. CFR, în prima repriză, a marcat un gol și a mai avut o ocazie la Omrani. Noi am avut ocazii, a fost faza lui Koljic și momente pe care trebuia să le fructificăm mult mai bine. Eu știu ce muncesc zi de zi, ce fac zi de zi, ce se întâmplă la antrenamente, dar la final de săptămână avem nevoie de jucători cu experiență”, a spus Laurențiu Reghecampf.

Petrescu: “Craiovenii, la cel lot au şi la ce antrenor au, ar trebui să aibă mai mari pretenţii”

De partea cealaltă, Dan Petrescu a spus la final: “Ce mai pot să zic, dacă al treilea meci la rând suntem egalaţi în ultimul minut? Vă daţi seama care este starea mea şi a jucătorilor. Într-un campionat nu am făcut niciun egal, acum trei meciuri la rând egal şi egalaţi dramatic, în ultimul minut. Craiova a jucat bine, dacă iei per total a meritat egalul, dar nu aveam voie să luăm aşa gol, nu aveam voie să luăm roşu, au fost prea multe greşeli şi plătim greşelile astea. Era o stare de oboseală, am simţit, sunt jucători care nu s-au antrenat, gen Camora şi Bordeianu, plus că Craiova a început extraordinar repriza a doua, nu am mai făcut presing, nu am mai stat sus şi au calitate foarte bună cei de la Craiova şi au avut ocazii foarte multe. Sunt, foarte, foarte trist, aţi văzut şi voi totul, pentru că e al treilea meci la rând. Faptul că nu am pierdut este singurul lucru pozitiv, pentru că am jucat împotriva unei echipe foarte, foarte bune şi când iei în ultima secundă gol, chiar în ultima secundă… Poate şi şase minute au fost multe, dar nu are rost să mai discutăm. Sunt convins că a fost un penalti clar la Debeljuh, la 1-0, dar nu mai putem zice nimic când primim gol în minutul 96. Eu nu am ce să-i reproşez lui Haţegan. Am pierdut puncte, nu viteză. Noi, de jucat, am jucat bine trei meciuri, ţinând cont de adversari, FCSB, Botoşani şi Craiova, noi am jucat bine, dar din păcate nu am câştigat. Mi-e foarte greu să vorbesc de Craiova, cred că antrenorul lor trebuie să vorbească. Cred că obiectivul lor numărul 1 acum este să se califice în play-off şi după aia, la cel lot au şi la ce antrenor au, ar trebui să aibă mai mari pretenţii”