Cupa Germaniei: Borussia Dortmund eliminată după un meci nebun!

0
322

Lidera Bundesligii, Borussia Dortmund, a fost eliminată, surprinzător, în optimile de finală ale Cupei Germaniei (DFB Pokal), aseară, pe Signal Iduna Park (81.365 spectatori) de Werder Bremen (3-3 dp; 2-4 dlp). Condusă din minutul 5 prin golul reuşit de M. Rashika, Borussia Dortmund a egalat prin Reuss (min. 45-3) care nu a mai revenit după pauză, iar în prelungiri a luat conducerea prin Pulisic (min. 105) şi Hakimi (min. 113). Dar Werder Bremen a întors rezultatul prin Claudio Pizzaro (40 de ani) şi Harnik, în minutele 108 şi 115, aducând scorul final la 3-3. La loviturile de departajare Alcacer şi Philipe au ratat pentru Borussia Dortmund. Într-o altă partidă, din aceeaşi fază a competiţiei, FC Heidenheim (D2) a trecut de Bayern Leverkusen (2-1).