Cupa Africii pe naţiuni: Camerunul după…15 ani!

0
554

camerun2-1 (0-1) pentru reprezentativa de fotbal a Camerunului, care şi-a adjudecat după 15 ani, pe Stadionul Prieteniei din Libreville (38.216 spectatori), pentru a cincea oară trofeul. “Leii neîmblânziţi” au fost conduşi la pauză prin golul realizat de M. Elneny (min. 22), dar la reluare, N. Nkoulou (min. 59) şi V. Aboubakar (min. 88) au întors rezultatul, consecinţa unei dominări acerbe. Egiptul care primise un singur gol la cea de-a 31-a ediţie a CAN, contra Burkina Faso în semifinale, a încasat două goluri în mai puţin de 30 de minute. Se spune că inspiraţia selecţionerului belgian Hugo Broos ar fi contat, fiindcă a avut inspiraţia să introducă pe teren, pe parcursul meciului, pe Nicolas Nkolou, de la Lyon, şi Vincente Aboubakar, de la Besiktas, dar niciunul dintre aceştia nu este titular la echipa sa de club. Egiptul ratează trofeul, deşi a avut o echipă de excepţie şi un selecţioner Hector Raul Cuper, urmărit de ghinion în marile finale. Cel mai bun jucător al CAN a fost declarat camerunezul Christian Bassogog, de la Aalborg (Danemarca), în vârstă de 21 de ani.