Handbalistele Craiovei avansează în Cupa României

0
275

Debutul în actuala ediţie a Cupei României a fost unul facil pentru handbalistele de la SCMU Craiova, care, chiar dacă au făcut o primă repriză modestă, s-au impus la scor pe terenul divizionarei secunde CSU Universitatea de Vest Timişoara: 31-17, la pauză 14-11. Muntenegrencele Mugosa (6) și Malovic (5) au fost cele mai bune marcatoare ale Craiovei, care s-a calificat în optimile Cupei României.

Antrenorul Bogdan Burcea a refuzat declarațiile la final de joc, evitând astfel să răspundă întrebărilor privind revenirea sa din vară la Corona Brașov, după opt ani pe banca SCMU Craiova. “În prima repriză atitudinea trebuia să fie alta, dar echipa vine după o pauză, în partea a doua am avut abordarea corectă” a spus, după meci, Florentina Stanciu, antrenor secund la Craiova. Pentru gruparea din Bănie va urma primul meci din campionat al anului, în deplasare la Baia Mare, pe 13 ianuarie, de la ora 17.30, în etapa a 11-a a Ligii Florilor.