FOTBAL Spania – Cupa Regelui, optimi de finală, manÅŸa tur: Gâlcă nu repetă isprava din campionat

0
334

După ce sâmbătă remizase  cu Barcelona (0-0 pe teren propriu), formaţia lui Costel Gâlcă, Espanyol, nu a mai reuşit să obţină un rezultat pozitiv în faţa mult mai titrate concitadine şi în manşa tur a optimilor de finală din Cupa Regelui, cedând cu 1-4 pe Camp Nou.

Espanyol a înscris prima (min. 9), prin ecuadorian Caicedo, dar Messi a întors rezultatul până la pauză, reuşind o dublă în minutele 13 şi 44. Pique (49) şi Neymar (88) au înscris celelate goluri ale trupei lui Luis Enrique, la care, cu această ocazie, au debutat Arda Turan şi Aleix Vidal.

Oaspeţii au încheiat meciul cu doi oameni mai puţin, paraguayanul Hernan Perez şi senegalezul Papa Diop fiind eliminaţi în minutele 72, respectiv 75, pentru cumul de galbene.

Alte rezultate

Bilbao – Villarreal 3-2 (Inaki Williams 54, Aduriz 68, Laporte 81 / Leo Baptistao 16, Samu 38)

Valencia – Granada 4-0 (Negredo 8, 63 pen., 83 pen., Rodrigo 35)

Mirandes (Liga II) – Deportivo 1-1 (Alex Ortiz 25 / Lopo 75)

Betis – Sevilla 0-2 (Khron-Dehli 13, Krychowiak 49)

Partida Rayo Vallecano – Atletico Madrid s/a încheiat după întocmirea acestor rânduri, în timp ce disputele Cadiz (III) – Celta Vigo ÅŸi Eibar – Las Palmas vor avea loc joi, ambele de la 21:30.