Danemarca a spulberat România, la Mondialul de handbal

0
303

Numai în primul sfert de oră au întreţinut handbalistele tricolore speranţele fanilor într-un rezultat pozitiv contra Danemarcei, la Mondiale. După victoriile concludente din primele meciuri, contra modestei Chile şi neregăsitei Serbia, România începuse să plutească, dar a fost readusă cu picioarele pe parchet de una dintre gazde şi a treia favorită la titlul mondial. La Herning, în propriul fief, Danemarca s-a impus cu 39-23, asigurându-şi succesul încă de la pauză, când conducea cu 21-10.

Cea mai bună marcatoare a României a fost puştoaica olteancă Diana Lixăndroiu (18 ani), care joacă în liga a doua de la noi, la Slatina, ea înscriind 5 goluri. Au mai marcat: Pintea 3, Seraficeanu 3, Ostase 3, Popa 2, Dindiligan 2, Buceschi 2, Badea 2, Gogîrlă 1.

În grupa principală, România începe cu 2 puncte şi are nevoie să câştige toate cele trei meciuri, cu Germania, Japonia şi Polonia, pe 7, 9 şi 11 decembrie, pentru a ajunge în sferturi. În grupa principală, Danemarca şi Germania încep cu 4 puncte, România şi Polonia cu 2 puncte, iar Serbia şi Japonia cu 0 puncte. Primele două clasate se vor califica în sferturile de finală.