Bundesliga: Robert Lewandowski, de 4 ori

0
680

Partidă nebună pe “Allianz Arena”, în care Bayern Munchen a suferit enorm în faţa celor de la Herta Berlin din cauza unei defensive permeabile. În min. 88 al partidei, Jessic Ngankam de la Herta a restabilit egalitatea 3-3. Marcaseră Robert Lewandowski (min. 40, 51, 85) respectiv J. Cordoba (min. 59) şi M. Cunha (min. 71). Scenariu crud pentru Herta Berlin, în ultimele minute ale partidei. În minutele de prelungiri, Maximilian Mittelstad, l-a ţinut de braţ pe Lewandowski în suprafaţa de pedeapsă şi arbitrul a dictat penalty pentru bavarezi transformat de internaţionalul polonez, spre disperarea lui Bruno Labadia în zona tehnică. Bavarezii au părut obosiţi sau lipsiţi de prospeţime, după ce miercuri câştigaseră Supercupa Germaniei în faţa Borussiei Dortmund. De altfel Bayern Munchen a început partida fără Leroy Sane, Kingsley Coman – accidentaţi, Pavard, Sule şi Javi Martinez. Alte rezultate: Wolfsburg – Augsburg 0-0, RB Leipzig – Schalke 4-0, FC Koln – Borussia Monchengladbach 1-3; Borussia Dortmund – Friburg 4-0, Stuttgart – Bayer Leverkusen 1-1, Werder Bremen – Arminia Bielefeld 1-0.