Halep a reușit lovitura lunii august în tenisul feminin. VIDEO cu punctul câștigat de Simona

0
334

Ocupantă a locului secund în clasamentul WTA și a doua favorită la US Open, Simona Halep a câştigat ancheta pentru lovitura lunii august în tenisul feminin. Un punct câştigat de româncă în meciul cu italianca Sara Errani, în cadrul turneului de la Toronto, a fost votat de 47 la sută dintre fani.

Punctul în cauză a avut loc în primul set al disputei pe care Halep a câștigat-o cu 6-4,6-4. La 2-0 pentru Erani și 40-40 pe serviciul italiencei, Halep a finalizat cu un backhand un punct de-a lungul căruia cele două jucătoare s-au întrecut în execuții spectaculoase. Acesta a fost practic și punctul care i-a adus lui Halep break-ul ținând cont că Eranni a încheiat game-ul cu o dublă greșeală.