Community Shield: Manchester City… cu noroc

0
401

În faţa a 75.565 spectatori, prezenţi pe Wembley, Manchester City, campioana en-titre, câştigătoarea Cupei Angliei şi a Cupei Ligii, şi-a adjudecat Community Shield (1-1; 5-4 d.l.p) în faţa deţinătoarei Ligii Campionilor, F.C. Liverpool. A fost o partidă intensă, cu suspans, mari oportunităţi la ambele porţi. „Cetăţenii” au deschis scorul, în min. 13, prin Rahem Sterling, au dominat –pe ansamblu- prima repriză, iar după pauză au avut ocazia (Sterling min. 61) să ucidă jocul. Numai că Matip (min. 76) –la o fază fixă- a egalat şi finalul partidei a devenit electrizant. Presiunea cormoranilor a fost infernală, „You Will Never Walk Alone” a rezonat pe Wembley, balonul a fost trimis de două ori în bară prin Virgil van Dijk şi Mohamed Salah, iar Kyle Walker, omul meciului, în min. 90+2 a salvat de pe linia porţii, printr-o „foarfecă”, balonul lobat cu capul de Mohamed Salah. La departajarea prin loviturile de pedeapsă, Georginio Wijnaldum, „eroul semifinalei cu F.C. Barcelona” în C1 a ratat. O prestaţie de excepţie a avut portarul Claudio Bravo (36 ani) de la Manchester City, care nu mai apărase de la finala Super-Cupei Angliei de anul trecut. Manchester City a câştigat pentru a şasea oară trofeul.