Simona Halep – Haddad Maia, în turul al doilea la Wimbledon

0
353
Britain Tennis - Wimbledon - All England Lawn Tennis & Croquet Club, Wimbledon, England - 5/7/16 Romania's Simona Halep celebrates during her match against Germany's Angelique Kerber REUTERS/Stefan Wermuth - RTX2JSCT
Britain Tennis – Wimbledon – All England Lawn Tennis & Croquet Club, Wimbledon, England – 5/7/16 Romania’s Simona Halep celebrates during her match against Germany’s Angelique Kerber REUTERS/Stefan Wermuth – RTX2JSCT

Simona Halep va juca, astăzi, în turul doi împotriva lui Beatriz Haddad Maia (21 de ani). Locul 96 WTA, brazilianca a trecut, în primul tur de la Wimbledon, în două seturi, 6-4, 6-2, după o oră şi cinci minute, de Laura Robson din Marea Britanie, locul 188 în clasamentul mondial.

Simona Halep şi Beatriz Haddad Maia se vor întâlni în premieră. Precedentul turneu de Grand Slam la care Haddad Maia a participat a fost Roland Garros. Venită din calificări pe zgura franceză, jucătoarea din Brazilia a fost învinsă în primul tur de către rusoaica Elena Vesnina în 3 seturi. Dacă va trece de sportiva din Brazilia, Simona Halep va juca în turul al treilea cu învingătoarea din meciul Carla Suarez Navarro- Shirai Peng. Halep a fost sfertfinalistă anul trecut la Wimbledon şi semifinalistă în 2014, aceasta din urmă fiind cea mai bună performanţă a ei pe iarba londoneză.

Tot astăzi, în turul doi la Wimbledon, Irina Begu (locul 64 WTA) o înfruntă pe Ana Konjuh (locul 29 WTA), în timp ce Ana Bogdan (locul 115 WTA) va juca împotriva Carolinei Garcia (locul 22 WTA).

Ieri, Sorana Cârstea a reuşit să o învingă în două seturi (7-6, 7-5) pe jucătoarea olandeză Kiki Bertens (locul 24 WTA) şi s-a calificat astfel în turul doi al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon. Românca o va întâlni în faza următoare pe americanca Bethanie Mattek-Sands (locul 103 WTA).În schimb, Monica Niculescu a fost învinsă de slovaca Magdalena Rybarikova (locul 87 WTA) cu scorul de 6-4, 6-1.