Arsenal şi Man City continuă cursa “cap la cap” pentru titlu

0
145

Arsenal şi Manchester City menţin suspansul în privinţa titlului din Premier League şi după etapa a 36-a. Liderul, Arsenal, a învins-o, pe teren propriu, cu 3-0, pe Bournemouth, goluri: Saka ’45 (penalti), Trossard ’70 şi Rice ‘90+7. Campioana en-titre, Man City, nu s-a lăsat mai prejos şi nu i-a dat nicio şansă lui Wolverhampton, de care a trecut cu 5-1 pe Etihad. Erling Haaland a marcat de patru ori, în minutele 12 (penalti), 35, 45+3 (penalti) şi 54, iar Alvarez ’85 a închis tabela, Pentru oaspeţi a înscris Hwang, în minutul 53. Arsenal este lider, cu 83 de puncte, în timp ce Manchester City, locul doi, are 82 de puncte, dar şi un meci mai puţin. Până la final, “tunarii” întâlnesc rivala lui City, Man United, şi pe cea a lui Liverpool, Everton, iar “cetăţenii” se duelează cu trei echipe londoneze: Fulham, Tottenham şi West Ham.

Alte rezultate din Premier League: Brentford – Fulham 0-0, Burnley – Newcastle 1-4, Sheffield United – Nottingham Forest 1-3. Azi se joacă derby-ul Liverpool – Tottenham.