Liga Campionilor: O semifinală istorică

0
448

Pe Santiago Bernabeu (61.416 spectarori) Real Madrid avea o misiune grea, dacă nu foarte grea, să întoarcă rezultatul din partida tur cu Manchester City (3-4), partidă în care „cetăţenii” făcuseră cu autoritate legea în teren. Avuseseră victoria, la o diferenţă de cel puţin două goluri, cum se spune în buzunarul de la ceas. Au obţinut-o finalmente la limită. Pep Guardiola ştia despre Carlo Ancelotti şi ce număr poartă la încălţăminte, nu numai cum gândeşte jocul. Şi totul, aseară, în teren se derula conform aşteptărilor: Manchester City a dominat cu autoritate, a făcut ce ştie mai bine să conserve balonul şi a anihilat pe velocele Vinicius Jr. cu Kyle Walker, fundaşul lateral-dreapta iar pe Karim Benzema l-a prins în menghina R. Diaz – A. Laporte. Dacă De Bruyne, de regulă lumina echipei lui Pep Guardiola a fost şters de această dată, de neînţeles, fiind substituit cu Ilkay Gundogan (min. 72), internaţionalul algerian Ryad Mahrez (min. 73) va deschide scorul mărind din nou ecartul, în scorul general la două goluri. La mijlocul terenului B. Silva şi chiar Phill Foden legau bine jocul. Şi a venit minutul 90: repetăm scor general în acel moment Real Madrid – Manchester City 5-3. Ce se mai putea întâmpla? Când Manchester City, lidera Premier League, ştim cu toţii că poate conserva balonul cât timp îşi propune. Madrilenii impulsionaţi de public au forţat însă poarta lui Ederson şi au reuşit prin Rodrigo (min. 90 şi 90+2) să ducă meciul în prelungiri. Incredibil! Ceea ce se petrecea pe teren era ireal. În prelungiri Karim Benzema (min. 94) va transforma un penalty acordat de Daniele Orasato, despre care se poate discuta. Jack Grealish nu va reuşi să marcheze pentru echipa sa şi Real Madrid cu scorul general 6-5 elimină pe Manchester City, finalista ediţiei trecute, calificându-se pentru marea finală. După ce a eliminat pe parcurs pe PSG, Chelsea şi Manchester City va disputa a 17-a finală de C1 pe Stade de France sâmbătă 28 mai în compania lui FC Liverpool. În 2018 câştiga (3-1) în faţa aceluiaşi adversar pe stadionul olimpic din Kiev, cu Zinedine Zidane antrenor şi neuitatul moment al accidentării lui Mohamed Salah de către Sergio Ramos. Dacă Real Madrid câştigă şi această finală înseamnă că în actuala ediţie a pulverizat… tot podiumul Premier League. Semifinala de aseară rămâne una istorică.