Liga Campionilor: Manchester City în premieră în finala C1

0
504

Cu un atacant, de calitatea internaţionalului argentinian Riyad Mahrez, decisiv, ca şi în partida tur, care a marcat aseară ambele goluri ale echipei sale (min. 11, 63), Manchester City –superioară în ambele manşe- s-a calificat în premieră pentru finala Ligii Campionilor de la Istanbul (29 mai). Manchester City a câştigat 11 din 12 meciuri de Liga Campionilor în actualul sezon (25 goluri marcate, 4 primite) depăşind astfel cele 10 meciuri, în care a fost neînvinsă, ale lui Manchester United în 2002-2003. Totodată Pep Guardiola devine al 7-lea antrenor care atinge finala C1 cu două echipe diferite după Ottmar Hitzfeld, Louis Van Gaal, Jose Mourinho, Jupp Heynckes, Carlo Ancelotti şi Jurgen Klopp. PSG a etalat deficienţe fizice şi mentale. Din min. 69 prin eliminarea lui Di Maria fără avertisment prealabil parizienii au rămas în inferioritate numerică, cum rămăseseră şi în partida tur prin eliminarea lui Idrisa Gueye. Manchester City elimină pe PSG (scor general 4-1) şi va întâlni în finală învingătoarea partidei de astă-seară dintre Chelsea şi Real Madrid. Lipsită de Kylian Mbappe accidentat, oamenii lui Mauricio Pochettino nu s-au putut descurca în faţa celei mai bune defensive din Liga Campionilor, doar 4 goluri primite în 12 meciuri. Dacă în prima repriză PSG şi-a mai făcut unele iluzii (Marquinhos – bară min. 17 şi Di Maria reluare în afara cadrului porţii lui Ederson min. 19) după pauză vexată, decepţionată şi frustrată a oferit un trist spectacol. Înlocuitorul fantomaticului Mario Icardi, Moise Kean n-a reuşit mare lucru. În rest, Phill Foden l-a eclipsat pe Kevin De Bruyne şi în min. 54 şi 80, l-a pus la grea încercare pe golkeeperul PSG. După 10 ani, Pep Guardiola ajunge din nou într-o finală de Liga Campionilor. Ultima dată o atinsese cu FC Barcelona. După meci, Ander Herrera şi Marco Verratti au acuzat arbitrul olandez Bjorn Kuypers de insulte la adresa lor.