![](https://cvlpress.ro/wp-content/uploads/2021/04/169068016_793475711264146_7046029674033674825_n-280x210.jpg)
Astăzi, Inspectoratul Școlar Județean Dolj a primit și distribuit 1956 de laptop-uri către 34 unități de învățământ liceal din județ. Acestea vor fi date în folosință gratuită elevilor care nu dispun de echipamente electronice proprii pentru a participa la activități de învățare prin intermediul tehnologiei și al internetului. Echipamentele au fost achiziționate de Ministerul Educației și Cercetării – Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanțare Externă, în cadrul Componentei 1 – Intervenții sistemice și la nivelul liceelor, Subcomponenta 1.2 – Intervenții Sistemice, a „Proiectului privind învățământul secundar” (ROSE), finanțat prin Acordul de Împrumut nr. 8481-RO, semnat între Banca Internațională pentru Reconstrucție și Dezvoltare și Guvernul României.