Premier League: Liverpool şi Tottenham, o remiză nebună

0
373

Liverpool a condus pe „Anfield” (53.213 spectatori) timp de 80 de minute cu 1-0, prin golul marcat în debutul partidei de Mohamed Salah (21 de goluri în 25 de meciuri), dar abia intrat în teren (min. 80), Victor Wanyama a expediat o torpilă de la 30 de metri sub bara porţii apărată de Carius. Cinci minute mai târziu, Harry Kane a obţinut un penalty generos acordat, pentru că era în ofsaid la pasa lui Alli şi a simulat fault la intervenţia portarului Carius. A rata însă execuţia. În minutului 91, Salah a marcat din nou şi se părea că victoria aparţine lui Liverpool. A fost un gol de exceopţie, fiindcă internaţionalul egiptean i-a driblat pe un spaţiu mic pe Ben Devies şi Jan Verthogen. În acel moment, Liverpool avea deja 3 fundaşi centrali în teren: Van Dijk, Lovren şi Matip, acesta intrat în locul lui Milner. Antrenorul Jurgen Klopp întărise defensiva pe axul ei central. Dar a  venit minutul 95 când Van Dijk l-a faultat pe Llamela în suprafaţa de pedeapsă şi Kane a egalat din nou, din al doilea penalty executat, ajungând la 100 de goluri în Premier League. Meci intens cu final nebun, la căpătul căruia Liverpool pierde încă două puncte pe teren propriu.