Barca şi Real se impun pe final

0
398

Barcelona a câştigat dramatic meciul cu Rayo Vallecano. Penultima clasată a condus cu 2-1, dar Dembele şi Suarez au întors rezultatul în ultimele 3 minute. În absenţa lui Messi, Luis Suarez a deschis scorul în minutul 11. Rayo a egalat prin Pozo până la pauză şi a preluat avantajul în partea secundă, după reuşita lui Alvaro Garcia. Pe catalani îi aşteaptă acum deplasarea cu Inter, din UEFA Champions League.

Şi Real Madrid a câştigat pe final, 2-0 cu Valladolid, prin golul lui Vinicius şi reuşita din penalty a lui Sergio Ramos, cu o scăriţă. Golurile campioanei Europei au venit în ultimele 10 minute ale meciului. Madrilenii au ajuns la a doua victorie consecutivă cu Santiago Solari pe bancă, după cea din Cupa Regelui, cu Melilla.

În schimb, Atletico Madrid a fost egalată pe final, de concitadina Leganes, scor 1-1. Griezmann a deschis scorul în minutul 69, dar gazdele au egalat prin Carillo, în minutul 82.

Clasament: 1. Barcelona 24p, 2. Atletico 20p. 3. Alaves 20p…6. Real Madrid 17p.