Premier League: Derby-ul oraşului Liverpool – indecis

0
252

39.240 spectatori au fost prezenţi pe Goodison Park, la partida Everton – FC Liverpool, încheiată indecis (0-0). Conform tradiţiei a avut o inflaţie de vigoare. De data aceasta, poate cu un plus, chiar, prin faptul că Everton (2 înfrângeri şi 3 remize) se află într-o situaţie precară în clasament şi dorea să profite de debutul timid de sezon al lui FC Liverpool (8 pct.). În continuare fără aportul lui Konate, Thiago Alcantara, dar cu Darwin Nunez, titularizat, după o suspendare de 3 etape. Au fost ocazii de-o parte şi de cealaltă, Everton a şi marcat prin Conoro Coady (min. 69), dar VAR-ul a anulat golul. În ultimul minut al prelungirilor, Salah –discret pe parcursul partidei- a lovit stâlpul porţii străjuite de internaţionalul Jordan Pickford, cu destule intervenţii inspirate. Alte rezultate: Tottenham – Fullham 2-1, Brentford – Leeds 5-2, Wolverhampton – Southampton 1-0, Chelsea – West Ham 2-1, Newcastle – Crystal Palace 0-0 şi Aston Villa – Manchester City 1-1. Astăzi se dispută o partidă de mare interes: Manchester United – Arsenal.