JO 2024: Surpriza Sloveniei la volei masculin

0
91

Franţa, campioană olimpică en-titre şi Slovenia, formaţie antrenată de românul Giani Creţu, erau calificate pentru sferturile de finală, înaintea confruntării directe, care urma să decidă doar câştigătoarea grupei A. La capătul unei partide dramatice, derby-ul grupei, cu un imens suspans Slovacia, care învinsese anterior Canada şi Serbia, s-a impus (3-2), 25-20, 25-23, 25-27, 22-25, 15-11. La scorul de 2-0 la seturi, în setul 3 francezii au salvat 3 puncte de meci şi au intrat în joc. Slovenia cu Giani Creţu antrenor a obţinut bronz la CE şi o clasare în primele 4 la CM. Anul trecut românul a fost declarat cel mai bun antrenor de Confederaţia europeană de volei. În 2022 a câştigat titlul de antrenorul anului după ce obţinuse cu echipa poloneză Zaksa Kedzierzyn-Kozle CEV Champions League.