Jocurile Olimpice de la Tokyo (Handbal F): Rusia şi Norvegia calificate pentru semifinale

0
828

Rusia a trecut, conform aşteptărilor, de reprezentativa Muntenegru în sferturile de finală ale turneului de handbal feminin de la Jocurile Olimpice de la Tokyo (32-26) şi s-a calificat pentru semifinale unde va întâlni Norvegia, învingătoare în partida cu Ungaria (26-22). Rusoaicele, campioane olimpice en-titre au condus la pauză (17-15) şi au avut în Anna Vyakhireva (8 goluri din 11 aruncări) o excelentă realizatoare. Excelentă prestaţia portăriţei Anna Sedoykina. Un paradox în partida Norvegia – Ungaria: Kari Brattset Dale, jucătoarea lui Gyor, a marcat 7 goluri. Rusia – Norvegia, în semifinale, sună ca o revanşă pentru semifinala epică de acum 5 ani, când rusoaicele s-au impus (38-37) după prelungiri înainte de a bate Franţa în finală (22-19). Astăzi mai sunt programate partidele: Suedia – Coreea de Sud (ora 12.00) şi Franţa – Olanda (15.45).