Tricolorii, eşec în faţa Ungariei

0
296

Naţionala României şi-a diminuat drastic şansele de calificare în “sferturile” turneului olimpic de polo pe apă în urma înfrângerii suferite, joi seară, în faţa campioanei olimpice en-titre, Ungaria, scor 15-17, în al treilea meci din grupa B.

De-a lungul duelului, ”tricolorii” au condus o singură dată, cu 1-0, apoi a trebuit să revină mereu din spate. Ei au ţinut pasul două reprize, la finalul cărora scorul era 9-9. Diferenţa s-a făcut în al 3-lea ”sfert”, pe care Ungaria a izbutit să-l termine în avantaj, 11-14. Ulterior, maghiarii s-au distanţat de două ori şi la cîte patru goluri, revenirea noastră din final nefiind suficientă. Cei mai buni marcatori: Buşilă, Ghiban (câte 3), respectiv Madaras (5).

31 de şuturi a trimis România, marcând de 15 ori, raportul Ungariei fiind 32/17

Ca să meargă mai departe, România (locul 5 din 6, cu două puncte) este obligată să obţină măcar o victorie şi o remiză în ultimele două partide, ambele foarte grele. Prima este cu Muntenegru, astăzi, cealaltă cu Serbia, pe 6 august.