Victorie fără emoţii pentru Simona Halep, la Wimbledon

0
292

simona halepSimona Halep, locul 2 WTA, s-a calificat în turul II de la Wimbledon. Românca a trecut de neozeelandeza Marina Erakovici, locul 129 WTA, scor 6-4, 6-1. În runda următoare, Halep se va duela cu brazilianca Beatriz Haddad Maia. Meciul a început echilibrat, cele două jucătoare având nevoie de timp pentru a se acomoda cu suprafaţa de joc. Simona a făcut primul break la 3-2, profitând de erorile adversarei, care a încercat să fie extrem de agresivă. Până la finalul setului, Halep a controlat schimburile de mingi şi a câştigat setul. Al doilea set a început perfect pentru Halep, cu două break-uri şi cu un avans de 3-0. Simona a lovit tot mai agresiv şi mai lung, controlând schimburile. Până la final, Halep şi-a pierdut o dată serviciul şi a mai făcut două break-uri, reuşind să câştige partida.