Manchester City a reuşit eventul în Anglia

0
436

După ce a cucerit titlul de campioană, Manchester City şi-a adjudecat şi Cupa Angliei, după ce s-a impus cu 2-1 în finala cu rivala Manchester United, pe Wembley. Căpitanul Gundogan a fost eroul lui Guardiola, neamţul marcând ambele goluri ale învingătorilor, în debutul meciului şi la câteva minute după pauză. Primul gol al lui Gundogan este cel mai rapid din istoria finalelor Cupei Angliei, în secunda 12. Pentru United a marcat Bruno Fernandes, din penalty în minutul 33.

Pentru Manchester City este al şaptelea triumf în Cupa Angliei, după cele din 1904, 1934, 1956, 1969, 2011 şi 2019. City are ocazia de a reuşi triplă istorică, precum Man United în 1999, dacă formaţia lui Guardiola va câştiga şi finala Ligii Campionilor, cu Inter Milano, pe 10 iunie la Istanbul.