Halep – Kerber, în sferturi la Roland Garros

0
408

Adversara Simonei Halep în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros va fi germanca Angelique Kerber, cap de serie numărul 12 la Paris. Aceasta a învins-o în optimi pe favorita gazdelor, Caroline Garcia, scor 6-3, 6-2. Partida Halep – Kerber se va disputa miercuri.

Halep conduce cu 5-4 în meciurile cu Kerber, ultima dispută fiind la precedentul turneu de Mare Şlem al anului, Australian Open, când liderul mondial s-a impus în semifinale, după un meci dramatic, scor 6-3, 4-6, 9-7.

Kerber, care este pregătită de fostul antrenor al lui Halep, belgianul Wim Fissette, a avut un parcurs impecabil până acum la Paris, fără să piardă vreun set, şi a trecut în turul 2 de o altă româncă, Ana Bogdan.