Liga Campionilor: Liverpool în finală pentru a 10-a oară

0
491

O partidă cu două reprize totalmente diferite: Villarreal a avut 2-0 la pauză, prin golurile realizate de Boulaye Dia (min. 3) şi F. Coquelin (min. 41), încât scorul general devenise 2-2. Villarreal conducea psihic jocul, pe Estadio de la Ceramica (23.665 spectatori), şi spera într-o calificare miraculoasă. Reamintim că populaţia oraşului este de numai 50.000 locuitori. Jocul lui Liverpool părea crispat în pofida eforturilor lui Keita şi Alcantara de a-l coagula şi a-i conferi consistenţă tactică. Golul lui Francis Coquelin, reluare cu capul de lângă Alexander Arnold, superficial în marcaj, a fost urmarea centrării lui Etienne Capoue, care s-a „jucat” cu celălalt fundaş lateral, Robertson. Anterior (min. 37) banda lui Villarreal reclamase penalty, neacordat de arbitrul olandez Mekkelie, la o fază confuză cu argentinianul Lo Celso şi portarul Alisson protagonişti. Introducerea velocelui Luis Diaz la pauză în locul lui Diogo Jota a adus revirimentul echipei lui Jurgen Klopp (90% pase reuşite – 18 din 20 şi 100% driblinguri, 4 din 4). Când Fabinho (min. 62) a redus din diferenţă, „submarinul galben” şi-a pierdut din speranţe. Au venit imediat golurile lui Luis Diaz (min. 67) şi apoi Sadio Mane, care a profitat de o greşală a portarului Geronimo Rulli, considerat ţapul ispăşitor la toate golurile. Liverpool se califică pentru a 10-a oară în final C1, programată la 28 mai la Paris, iar antrenorul său Jurgen Klopp pentru a 4-a oară, egalând recordul lui Marcelo Lippi, Alex Ferguson şi Carlo Ancelotti.