CAN: Egiptul în finală, după loviturile de departajare

0
328

Partidă dramatică între Camerun –ţara gazdă- şi Egipt (de 7 ori câştigătoare a competiţiei), în semifinala CAN, disputată aseară la Younde (25.000 spectatori). Camerunul, echipă neînvinsă pe teren propriu de… 50 de ani, câştigătoare a ediţiei din 2017 (2-1 în faţa Egiptului) era favorită la calculul hârtiei având doi atacanţi, Vincent Aboubakar (Al Nassr – Arabia Saudită) şi Karl Toko Ekambi (Lyon) cu 11 goluri la acest turneu final, în mare formă. La egipteni strălucise Mohamed Salah, în sfertul de finală cu Marocul, şi de el se legau toate speranţele, la revanşa de acum 4 ani. O coincidenţă: ambele echipe aveau antrenori portughezi, Antonio Conceicao (Camerun) şi Carlos Queros (Egipt). Ocaziile mari de gol au aparţinut Camerunului, eroul partidei fiind portarul Abou Gabaski (34 ani) de la egipteni (SC Zamalek). Nu s-a marcat în cele 120 de minute de joc, s-a ajuns la loviturile de departajare în urma cărora s-a impus Egiptul (3-1) pentru care au marcat Sayed Zizo, M. Abdelmonem şi M. Lasheen. Cum la camerunezi au ratat Harold Moukoudi, J. Leabiliki şi C. Njie transformând doar Vincent Aboubakar, în finală a de duminică, în compania Senegalului, s-a calificat Egiptul. Partida a fost arbitrată de Barkani Papa Gassamba (Gambia), care l-a eliminat din teren pe antrenorul Carlos Queros în finalul partidei. O finală CAN între Salah şi Mane, ambii de la Liverpool. Coincidenţă, Senegalul şi Egiptul se vor reîntâlni la 24 şi 29 martie într-o dublă pentru calificarea la CM din Qatar.