Cupa EHF: Sala Polivalentă, incandescentă

0
378

5.000 de spectatori au luat cu asalt „Polivalenta” din Craiova pentru a asista la partida dintre CSM Craiova şi Brest (16-15), vicecampioana Franţei. Partida a fost realmente nebună, cu suspans maxim, fiindcă franţuzoaicele, cu Allison Pineau şi Cleopatre Darleux, campioane mondiale, n-au dat gol în ultimele 11 minute, permiţând Craiovei să revină de la 11-15. Suspansul a fost teribil în ultimele minute, portarul Iulia Dumanska având intervenţii decisive. A fost un meci interzis cardiacilor, ca să folosim o formulă uzitată, prin finalul plin de suspans. Au marcat: Klicovic (3), Vizitiu (3) Elisei (2), Nikolic (2), Rădoi (2), Ticu (2), Florianu (1), Trifunovici (1). Antrenor: Bogdan Burcea. De la oaspete Pineau (6) şi N. Gouan (4) au fost principalele marcatoare. Astăzi, se dispută partida Kuban-Randers. Clasamentul arată astfel: CSM Craiova şi Brest Bretagne au fiecare câte 6 puncte, urmate fiind de Kuban Krasnodar (4 puncte) şi Randers (2 puncte). Ultimul meci al Craiovei se dispută în Danemarca, pe terenul celor de la Randers, calificarea mai departe fiind rezervată primelor două echipe din grupă. Cu alte cuvinte, nimic nu este lămurit.