Mateiu, Vătăjelu şi Ivan au jucat în victoria “tricolorilor” cu Zimbru

0
331

Selecţionata divizionară de fotbal a României a învins cu 1-0 formaţia Zimbru Chişinău (locul 3 în campionatul Moldovei), marţi seara, la Complexul Maxx Royal din Belek, într-un meci amical jucat în stagiul de pregătire din Turcia. Singurul gol al meciului a fost marcat de Ioan Hora, după doar 28 de secunde de joc. Tricolorii, în ciuda debutului promiţător, au făcut un joc modest, în care nu şi-au ocazii de gol şi în care Zimbru, aflată pe locul al treilea în campionatul Republicii Moldova, a avut posesia în multe momente ale partidei. Denis Alibec a ratat un penalty, şut în bară, în minutul 79, după ce tot el obţinuse lovitura de pedeapsă. Dintre jucătorii Universităţii Craiova prezenţi la lot, Bogdan Vătăjelu a fost titular şi a fost schimbat la pauză, Alexandru Mateiu a evoluat în partea secundă, iar Andrei Ivan a fost introdus pentru ultimul sfert de oră. Anghel Iordănescu a utilizat formula: Silviu Lung jr (Alexandru Buzbuchi, 85) — Romario Benzar, Valerică Găman (Robert Hodorogea, 34), Cristian Săpunaru (căpitan), Bogdan Vătăjelu (Steliano Filip, 46) — Adrian Ropotan, Ionuţ Nedelcearu (Alexandru Mateiu, 46) — Dorin Rotariu, Mihai Răduţ (Andrei Ivan, 76), Florin Tănase (Gabriel Enache, 63) — Ioan Hora (Denis Alibec, 64). Ultimul meci al tricolorilor în cantonamentul din Antalya este programat sâmbătă, de la ora 17, împotriva echipei bulgare Beroe Stara Zagora.