CE de futsal, Croaţia – România, în sferturi europene

0
306

„Tricolorii” au învins cu 3-1 Cehia la Split, după ce au fost conduşi cu 1-0

Naţionala României a învins Cehia, scor 3-1, în cea de-a doua partidă la Campionatul European de futsal din Croaţia, asigurîndu-şi calificarea în sferturile de finală. După înfrângerea cu 1-2 în faţa Croaţiei, „tricolorii” aveau nevoie de un succes la două goluri în faţa medaliatei cu bronz din 2010 pentru a fi siguri de calificare. În „Spaladium Center” din Split, cehul Belej a deschis scorul în minutul 8 în ciuda cursului jocului. Dobre a reuşit egalarea în minutul 17 cu un şut senzaţional din unghi. În partea secundă, egalitatea s-a menţinut până în ultimele 7 minute, când tehnicianul spaniol Sito Rivera l-a scos din poartă pe Iancu şi a atacat Cehia cu cinci jucători. Doar 20 de secunde a fost nevoit să apeleze la această tactică, pentru că Florin Ignat a reluat excelent cu capul din plonjon, aducând România în avantaj. Golul calificării a venit în minutul 38 pe un contraatac finalizat de Florin Matei, care a driblat inclusiv portarul. Florin Matei (foto) a fost MVP-ul jocului, fiind ţinut în teren timp de 36 de minute din cele 40 de selecţionerul iberic. Indiferent de rezultatul ultimului meci din grupă, dintre Cehia şi Croaţia, programat în seara aceasta, România este calificată în sferturi, acolo unde va întâlni, luni, Spania sau Ucraina. Sito Rivera a folosit următoriii jucători contra Cehiei: Vlad Iancu – Florin Matei, Gabriel Dobre, Robert Lupu (c), Florin Ignat, Emil Răducu, Marian Şotârcă, Ion Al Ioani, Dumitru Stoica, Iuliu Safar.

Peste 500.000 de euro buget pentru naţionala de futsal

Team managerul echipei României, fostul arbitru de fotbal Valeriu Ioniţă, a declarat că este o performanţă unicaă în futsalul din Romania această calificare în sferturile CE din 2012.  „Sunt foarte fericit că am ajuns în sferturi la un Campionat European şi cine ştie…Din ultimele 10 partide, în 9 am dat gol datorită superiorităţii pe care ne-am creat-o prin scoaterea la joc a portarului. Este admis acest procedeu şi ne-a ieşit mereu. Avem rezultate foarte bune într-o perioadă foarte scurtă. Din toate cele 43 de ţări avem cea mai mare ascensiune.

Ar fi de vis sa ajungem in semifinală. Se cheltuie foarte mult pentru această echipă, undeva peste 500 000 de euro. Din păcate, în Romania nu există un antrenor pe măsura celui pe care îl avem noi acum. Spaniolii sunt cei mai buni în acest domeniu. Trebuie să-i mulţumim şi lui Rivera Amoros De Quinos“, a declarat Valeriu Ioniţă pentru sptfm.ro.