PSG a cucerit Supercupa Franţei

0
231

Campioana, PSG, a câştigat Supercupa Franţei pentru a 12-a oară, după ce a învins, pe teren propriu, pe Parc de Princes, scor 2-0, pe Toulouse, deţinătoarea Cupei Franţei. Înainte de a pleca la Cupa Asiei, sud-coreeanul Lee Kang-In, a deschis scorul în minutul 3, iar gazdele şi-au majorat avantajul în minutul 45, când a marcat Mbappe. Intrat în ultimele 6 luni de contract cu parizienii, el a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri înscrise pe Parc des Princes, din istoria lui PSG, cu 111 reuşite, depăşindu-l pe Edinson Cavani.

“Nu am făcut o alegere. privind viitorul meu. Indiferent de decizia mea, trebuie păstrăm liniștea clubului pentru obiectivele pe care le avem” a comentat starul francez la final.

Galeriile celor două echipe au sabotat evenimentul, ultraşii gazdelor, în semn de protest pentru preţul ridicat al biletelor, iar fanii lui Toulouse, pentru că s-a jucat pe Parc des Princes, stadionul parizienilor. Supercupa trabuia iniţial să se joace în Thailanda, la Bangkok, dar a fost amânată şi mutată pe Parc des Princes din cauza unor probleme organizatorice.

“Federaţia nu a reuşit să găsească o ţară care să găzduiască meciul şi acum, brusc, îşi dă seama că sunt fani francezi care umplu stadioane” a anunţat Collectif Ultras Paris, într-un comunicat, amintind că ediţiile anterioare din China sau Statele Unite au fost un eşec.
Pentru a obţine mai multe venituri, LFP a organizat Trophee de Champions, începând din 2009 în afara ţării.